Podatek liniowy

firmy-ksiegowe.plartykulyPodatek liniowy
Na każdej osobie prowadzącej działalność gospodarczą spoczywa obowiązek odprowadzania należnych podatków. Nie oznacza to jednak, że sposób i wysokość płaconego podatku zawsze jest taka sama. Uzależniając wybór formy opodatkowania od kilku czynników ustawodawca przewidział kilka sposobów obliczania i odprowadzania podatków. Jedną z bardziej popularnych form opodatkowania jest podatek liniowy. Kto może się według niego rozliczać z urzędem skarbowym? Na czym polega istota podatku liniowego? Jeżeli zastanawiasz się, która forma opodatkowania byłaby dla ciebie najlepsza, nie trać okazji i już teraz przeczytaj poniższy artykuł. Dzięki niemu poznasz podstawowe zagadnienia związane z podatkiem liniowym, które na pewno pomogą ci podjąć najbardziej korzystną decyzję.

Co to jest podatek liniowy?

Zanim dowiemy się, jakie wady i zalety przypisywane są podatkowi liniowemu, warto jest poznać jego istotę i definicję. Najłatwiej jest oprzeć się na zestawieniu podatku liniowego i progresywnego. Podatek liniowy to forma opodatkowania, która polega na tym, że dochód bez względu na jego wysokość opodatkowuje się według jednolitej stałej stawki. Podatek progresywny jest jego przeciwieństwem. Progresywna forma opodatkowania polega na tym, że im wyższe są dochody tym wyższa jest stawka podatkowa. Jak obliczyć podatek liniowy? Podatek liniowy w Polsce wynosi 19% od uzyskanego dochodu, a więc różnicy między przychodem a rozchodem. W przypadku podatku liniowego nie stosuje się kwoty wolnej od podatku, z tego względu odliczamy 19% już od dochodu bez względu jak duża jest jego wysokość. Kto może rozliczać się według podatku liniowego? Na taką formę opodatkowania mogą zdecydować się osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby fizyczne, które są wspólnikami spółek posiadających lub nie posiadających osobowości prawnej. Kiedy warto zrezygnować z progów podatkowych?

Podatek liniowy wady i zalety

Liniowy podatek jak każda forma opodatkowania posiada szereg zalet i wad. Tylko ich dokładne odniesienie do indywidualnej sytuacji każdego przedsiębiorcy może sprawić, że będzie on korzystny. Podatek liniowy najczęściej wybierają początkujący przedsiębiorcy, którzy szacują swoje dochody powyżej pierwszej stawki w podatku progresywnym. Dzięki temu płacony przez nich podatek będzie niższy, a obsługa związana z prowadzeniem księgowości i rachunkowości zdecydowanie prostsza, bo nakłada on obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Z drugiej jednak strony dobrze jest skonsultować swój wybór z biurem rachunkowym bądź dobrym księgowym, ponieważ korzystanie z podatku liniowego niesie ze sobą uniemożliwienie skorzystania z wielu ulg, jakie przysługują podatnikom rozliczającym się według podatku progresywnego. Dodatkowo nie ma możliwości odpisania sobie tzw. kwoty wolnej od podatku a także wykorzystania bardzo popularnej ulgi na dziecko. W przypadku, kiedy nasz małżonek posiada znacznie niższy dochód nie będziemy mogli również rozliczać się razem z nim. Podatek liniowy jest zatem najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców posiadających wysokie dochody. Im są one wyższe tym więcej zyska podatnik wybierając tę formę rozliczenia.